Vanilla Cupcakes with Strawberry Whipped Cream Frosting | Cupcake Project
MENU

Never miss a recipe!

Subscribe now

Vanilla Cupcakes with Strawberry Whipped Cream Frosting


Share:
Home  »  Recipes  »  cupcakes  »  Vanilla Cupcakes with Strawberry Whipped Cream Frosting

Vanilla Cupcakes With Strawberry Whipped Cream Frosting

I have SO many cupcake recipes on this site. But, the one that I’ve made by far more than any other recipe is my ultimate vanilla cupcakes. When I developed the recipe, I worked with a team of 50 volunteer readers from around the world. Some were professional bakers and some had never baked a cupcake in their lives. We went through rounds and rounds of vigorous testing until two out of three of them said these were the best vanilla cupcakes that they had ever had in their lives! It took many, many months of hard work and quite a few tears (when, after tons of testing, I feared that I was chasing the impossible).

When people ask me about the recipe that I’m most proud of on this blog, my ultimate vanilla cupcakes are it – hands down (well, my ultimate chocolate cupcakes are a close second).

Sometimes I wonder how I found the time to do such a massive project and then I remember that it was before I had my son, Myles. Now, even though he’s at school or camp during the day, it feels like there are fewer hours – like all time is borrowed.

Eggs

Baking has taken on more of a spiritual feel. It’s that “me time” where I can put on my music (I go from country to Hamilton to 80’s ballads, depending on the day) and zone out.

Whisking

When I do get moments to bake, it’s always something new. You guys know that I love experimenting! But, there is something zen about making a tried and true recipe where you know that things are going to work 100%.

So, this week, I baked up my ultimate vanilla cupcakes and topped them with my strawberry whipped cream frosting.

Strawberry Whipped Cream Frosting

When it comes to foods that are strawberry-flavored, I’m super picky. I don’t like the fake flavor of most strawberry candies or strawberry ice cream that is dyed a super bright color and artificially flavored. But, fresh strawberry is one of my three favorite ice cream flavors (the other two are coffee and cinnamon) and this frosting tastes just like it!

Vanilla Cupcakes With Strawberry Whipped Cream Frosting

I probably only ate two of these cupcakes as I shared the rest with my family and my book club friends. This was fine, because my fun wasn’t tied up in the eating. My pleasure was truly the act of baking them and then the joy in getting to watch people happily devour them!

I’d love to know what your go-to dessert recipes are. Leave a comment, drop me an email, or tag me on Instagram!

Love it? Share it!

11 comments on “Vanilla Cupcakes with Strawberry Whipped Cream Frosting”

 1. Kaftan Modelleri olarak her türlü zevk ve gösterişe uygun tasarımlar ile sizlerleyiz. Birbirinden güzel kaftan modelleri ile her zevk ve her bütçeye uygun seçeneklerimiz ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duymaktayız.

  Kaftan bindallı kına elbisesi olarak adlandırılan bu kaftan modeli genellikle özel dokuma kumaşlar kullanılarak üretiliyor ayrıca üzerlerindeki işlemeler de genelde tamamıyla el işi olarak yapılmakta. İsteğiniz üzerine bütün renklerde üretim yapılabilmekte. Bir diğer kaftan modeli de Çerkezlere özgü olan modeldir. Bu modelde kaftanın ense bölümü ve ön kısmı, eteğin açıldığı kısımlar ve kaftanın uç ve kol eki kısımları işlemelidir. Burada kısa bir bilgiye değinmek istiyorum eski zamanlarda Çerkezler savaş zamanlarında kaftan giyer ve bel hizalarına kemer takarlardı. Kemerler aynı zamanda kılıçlarını taşıdıkları birer araç durumundaydılar.

  http://bagdatkaftan.com/kaftan-modelleri/

 2. Beautiful like you. I have to try it now. Thank you.

 3. Look so yummy! cant wait to make this tonight!

 4. Bindallı modelleri günümüzde çoğunlukla kına gecelerinde tercih edilmesinden dolayı gelin adayları tarafından genelde kiralık olarak tercih edilmektedir. Bindallı modelleri kiralık olarak düğün kıyafetleri, gelinlik ve kına malzemesi satan yerlerin neredeyse hepsinde ayrıca internet mağazalarında da bulunmaktadır. Bu mağazalarda kiralık bindallı modellerinden istediğinizi beğenip satın alma fiyatının neredeyse yarısına kiralayıp, işiniz bittikten sonra temizlenmiş paketli bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Bindallı modelleri kiralık olarak tercih edildiğinde mağazalara göre değişmekle birlikte genelde standarttır ve üzerine oynama yapılmasına (kısaltma, daraltma) izin verilmez. Ancak bu durumun yaratmış olduğu sıkıntıdan dolayı bazı mağaza sahipleri kira fiyatından ufak bir fark alarak tadilata izin vermektedir. Kiralık kaftan fiyatları il bazında değişmektedir.

  http://bagdatkaftan.com/bindalli-modelleri/

 5. Çizim kursu alanında kişisel gelişiminizi tamamlamak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

  Karakalem resim kursumuza; kişilerin kendilerini ifade edebilecekleri, resmi bir yaşam şekline dönüştürmek isteyen, yeni bir yön katmak isteyen her yaştan ve seviyeden herkes katılabilir.

  Karakalem resim kursumuz hafta içi ve hafta sonu farklı alternatiflerle verilmektedir.

  2014 GSF YETENEK SINAVLARINA HAZIRLIK KURS KAYITLARIMIZ DEVAM EDİYOR…

  GSF yetenek sınavı ile ilgili sorularınız için bizi arayabilir,

  Atölyemizi ziyaret ederek ücretsiz tanışma derslerimize katılabilirsiniz.

  Mimar Sinan Ve Marmara Üniversiteleri Yetenek Sınavlarında Yüksek Başarı

  Özel Üniversitelerde %100 Burs Kazanma Fırsatı

  http://ruyaavcisi.com/karakalem-resim-kursu-cizim-kursu-guzel-sanatlara-hazirlik-resim-kursu-hobi-resim/

 6. Thank You for sharing such beautiful post. I love it so much and really want to adopt it.

  – Way2flowers.com

 7. Taşıma experi taşınmanızın her aşamasında ekibini yönlendirmek ve değerli eşyalarınızı evden eve taşırken gerekli her türlü önlemi almak ile sorumludur. Taşınma gününde Taşınma experi, bu önemli günde sizi yalnız bırakmayacak ve operasyonun devamında taşınmayı gerçekleştirecek olan Aslan Tur Nakliyat Taşınma Ekibi ile sizi tanıştırır. Bu aşamalardan sonra operasyon başlar. Evinizde bulunan tüm eşyalarınız profesyonel ekipler tarafından çeşitli boy ve ebatlardaki koli ve paketleme malzemeleriyle muhafaza edilerek taşınmaya hazır hale getirilir. Tüm paketler numaralandırılarak içersindeki eşyaların muhteviyatı belirtilir. Diyarbakır evden eve nakliyat hizmeti ile sizlerin huzurunuzdayız.

  http://diyarbakir-evdeneve-nakliyat.com/DiyarbakirEvdenEveNakliyat

 8. Wow this cake recipe is so good thank you for sharing your recipe

 9. Thank you Dee’s Bake Studio !! :D Great vanilla cup cake! Great timing! And prompt response..

  http://www.deesbakestudio.com

Show All Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected!

Join my mailing list - and receive a free eBook!

Sign me up!
Next Post