Golden Latte Popsicles | Cupcake Project
Home  »  Recipes  »  Ice Cream  »  

Golden Latte Popsicles

Golden Milk Pops

Golden latte (sometimes called golden milk) is a milk tea brewed with turmeric, cinnamon, ginger, cardamom, licorice root, and black pepper. It tastes like a spicy chai and has a signature golden color. Some drink it for the health benefits, but I just like the flavor. My golden latte popsicles are simply frozen golden latte with a little more sugar than I would normally add to the drink. They are incredibly refreshing and a simple, healthful, summertime snack.

Every year at Mother’s Day, I work with Fair Trade USA to share the story of Fair Trade moms and what Fair Trade is doing to empower women around the world. This year, they shared the wonderful infographic below with me and I wanted to pass it on to you. The statistic about women and land ownership is very disturbing.

Fair Trade Women

Fair Trade certification is an important mechanism for protecting and empowering women in agricultural communities around the world.  In addition to freedom from harassment and other social requirements, Fair Trade certification ensures that women have a voice, a vote, and a leadership role in their communities.  You can visit Fair Trade’s site to learn more about the women of Fair Trade.

Golden Latte Pops

Join the free mailing list to receive the latest recipes, tips, and tricks by email!
Golden Milk Pops
Print Pin
4.8 from 5 votes

Golden Latte Popsicles

My golden latte popsicles are simply frozen golden latte with a little more sugar than I would normally add to the drink. They are incredibly refreshing and a simple, healthful, summertime snack.
Course Dessert
Cuisine American
Keyword golden latte popsicles
Prep Time 5 minutes
Cook Time 5 minutes
Freeze 12 hours
Total Time 10 minutes
Servings 4 small popsicles
Calories 36kcal
Author Stef

Ingredients

 • 1 1/2 cup unsweetened almond milk you may also use any other milk that you prefer
 • 2 tablespoons sugar
 • 1 1/4 teaspoons loose Numi Turmeric Chai loose blend substitute with any turmeric chai blend you prefer
 • Dark chocolate chips to taste (optional)

Instructions

 • Warm milk and sugar until almost boiling, whisking to combine.
 • Stir in tea until well-blended.
 • Distribute evenly in popsicle molds.
 • Freeze overnight.
 • Optionally, melt chocolate chips in the microwave or using a double boiler and drizzle over frozen pops.

Nutrition

Nutrition Facts
Golden Latte Popsicles
Amount Per Serving
Calories 36 Calories from Fat 9
% Daily Value*
Fat 1g2%
Sodium 121mg5%
Carbohydrates 6g2%
Sugar 6g7%
Calcium 113mg11%
* Percent Daily Values are based on a 2000 calorie diet.
Have you tried this recipe?Click here to leave a comment and rating!

Lastly, because it’s Mother’s Day, I absolutely need to give a shout out to my mom. These pops are so fitting for her as she is pure gold inside and out! Happy Mother’s Day to my spectacular mom! I am so incredibly fortunate to have you in my life. Love you!

Golden Latte Popsicles
Love it? Share it!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 comments on “Golden Latte Popsicles”

 1. Anadolu Yakası Kına Organizasyonu olarak Eğer kalabalık bir gece düzenlemek istiyorsanız bir de davetiyeye ihtiyacınız olacak. Şimdi de “kına gecesinde davetiye olur mu ya?” dediğinizi duydum. Bu karar tamamıyla size kalmış durumda. Eğer sakin, çok sayıda bireyin katılmayacağı bir kına gecesiorganizasyonu düşünüyorsanız davetiyeye pek de gerek duymayacaksınız. Ama kalabalık bir kına gecesi organizasyonu düşünüyorsanız davetiye bastırmak; kına gecesine davet edeceğiniz insanlara yapılacak duyuruyu kolaylaştırmış olacaktır. Peki kına davetiyesi nasıl olur, şekli nasıl olur? Genellikle kitap ayracı şeklinde kaftan kıyafetli kadın figürlerinin kullanıldığı davetiyeler kullanılıyor.

  http://bagdatkaftan.com/kina-organizasyonu/

 2. Delicious kak, ice cream. I like the style of writing artkelnya way

 3. Bindallı modelleri günümüzde çoğunlukla kına gecelerinde tercih edilmesinden dolayı gelin adayları tarafından genelde kiralık olarak tercih edilmektedir. Bindallı kaftan olarak düğün kıyafetleri, gelinlik ve kına malzemesi satan yerlerin neredeyse hepsinde ayrıca internet mağazalarında da bulunmaktadır. Bu mağazalarda kiralık bindallı modellerinden istediğinizi beğenip satın alma fiyatının neredeyse yarısına kiralayıp, işiniz bittikten sonra temizlenmiş paketli bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Bindallı modelleri kiralık olarak tercih edildiğinde mağazalara göre değişmekle birlikte genelde standarttır ve üzerine oynama yapılmasına (kısaltma, daraltma) izin verilmez. Ancak bu durumun yaratmış olduğu sıkıntıdan dolayı bazı mağaza sahipleri kira fiyatından ufak bir fark alarak tadilata izin vermektedir. Kiralık kaftan fiyatları il bazında değişmektedir.

  http://bagdatkaftan.com/kaftanlar/

 4. Güzel Sanatlara Hazırlık alanında bir numaralı adresiniz olan rüya avcısı ile geleceğe emin adımlar atmak sizlerin elinde.

  Güzel sanatlar sınavları belirli bir alanda yeteneği olan kişilere yapılan yetenek sınavları ile kişilerin bölümlere yerleştirilmesidir. Bu sınavlarda kişilerin yaratıcılığı, görsel hafızası, elini kullanabilme becerisi ve hızı test edilir. Yani genellikle kişilerin hayal gücünü kullanarak sanatını ortaya çıkarabilme yeteneğidir. Güzel sanatlara hazırlık yeteneğinizin olduğu alanda hız ve pratiklik kazanmak ve konunun teknik ve teorik aşamalarını da öğrenmekten geçmektedir. Bu da ancak atölye ortamında ve alanında uzman ve konu ile ilgili tecrübeli kişilerin gözetimi altında olmaktadır.

  http://ruyaavcisi.com/guzel-sanatlara-hazirlik-2/

 5. Yaptığım araştırmalar sonunda sizin için 3 tane güzel anadolu yakası kına organizasyonu nu aklımda tuttum. Eğer bunlardan birisi hoşunuza giderse; onu seçip gecenizi, kıyafetinizi ona göre düzenleyebilirsiniz. Bunların ilki Osmanlı Konsepti. Tahmin edeceğiniz üzere en çok gördüğümüz kına konsepti bu. Çünkü bu konseptte bol bol kırmızı rengi kullanımına şahit oluyorsunuz. Bunun dışında Pembe Konseptli kına gecesi de var. Adından da anlaşılacağı üzere ana rengimiz pembe. Bu konsept genelde bekarlığa veda gecelerinde görülse de kına gecesi organizasyonu için de geçerli olmakta. Son olarak da Hint konseptli kınadan bahsedeceğim. Son zamanların en popüler kına gecesi konseptlerinden olan Hint konseptli kına gecesinde tek bir renge bağlılık yok. Rengarenk, eğlenceli bir kına gecesi için oldukça iyi görünüyor.

  http://bagdatkaftan.com/kina-organizasyonu/

 6. 5 stars
  Thank you so much for you recipe.
  I like ice cream.
  I will try at home.
  Thanks

 7. 5 stars
  Nice for your recipe.
  I have try at home and i get best ice cream.
  Delicius.

 8. 4 stars
  I just know if the tea and milk could be like that, in my country I usually just drink it to relax and body warmers when rainy season.

 9. Really amazing..My favorit..Thank’ Mr for share it

 10. 5 stars
  Wow…this is favourite post!! Because i very like to eat the cake!! my favs meal :D

Show All Comments

Stay Connected!

Join my mailing list - and receive a free eBook!

Sign me up!
Gray Logos Representing Media Where Cupcake Project has Appeared
Next Post